Wimbledon 2022 – dvouhra juniorů

Wimbledon 2022
Vítěz:Chorvatsko Mili Poljičak
Finalista:USA Michael Zheng
Výsledek:7–6(7–2), 7–6(7–3)
Soutěže
mužská dvouhra (q)mužská čtyřhra       
ženská dvouhra (q)ženská čtyřhra       
smíšená čtyřhra
dvouhra juniorů • čtyřhra juniorů
dvouhra juniorekčtyřhra juniorek
Wimbledon
dvouhra juniorů
2021 ◄◄  2022  ►► 2023
Grand Slam 2022
dvouhra juniorů
Australian OpenFrench Open
 Wimbledon • US Open

Dvouhra juniorů ve Wimbledonu 2022 probíhala v první polovině července 2022. Do singlové soutěže londýnského grandslamu hraného na trávě All England Clubu nastoupilo šedesát čtyři hráčů. Obhájce titulu, Američan indického původu Samir Banerjee,[1] již nebyl věkově způsobilý k účasti v juniorském tenise.

Ročník se zákazem účasti ruských a běloruských tenistů a bez přidělení žebříčkových bodů vyhrál 17letý Chorvat Mili Poljičak, který ve finále zdolal o rok staršího Američana Michaela Zhenga po zvládnutí obou tiebreaků v koncovkách sad 7–6 a 7–6. V obou setech přitom otáčel průběh po ztraceném podání a v prvním z nich zachránil dva setboly. Juniorská světová pětka tak vybojovala první grandslamovou trofej z dvouhry, jíž navázala na deblový titul z French Open 2022. Poljičak se stal prvním chorvatským šampionem wimbledonské juniorky, když vylepšil finálová maxima Ljubičiće (1996) a Ančiće (2000). Rovněž představoval třetího chorvatského vítěze juniorské grandslamové dvouhry po Čilićově triumfu na French Open 2005 a Ćorićově výhře na US Open 2013.[2][3]

Nasazení hráčů

 1.   Francie Gabriel Debru (2. kolo)
 2.   Česko Jakub Menšík (2. kolo)
 3.   Chorvatsko Mili Poljičak (vítěz)
 4.   Peru Gonzalo Bueno (2. kolo)
 5.   USA Nishesh Basavareddy (2. kolo)
 6.   Švýcarsko Kilian Feldbausch (čtvrtfinále)
 7.   Belgie Gilles-Arnaud Bailly (3. kolo)
 8.   Litva Edas Butvilas (3. kolo)
 9.   Chorvatsko Dino Prižmić (2. kolo)
10.   Španělsko Martín Landaluce (semifinále)
11.   Mexiko Rodrigo Pacheco Méndez (2. kolo)
12.   Peru Ignacio Buse (2. kolo)
13.   Argentina Lautaro Midón (1. kolo)
14.   Slovinsko Bor Artnak (3. kolo)
15.   Polsko Martyn Pawelski (3. kolo)
16.   Česko Jakub Nicod (1. kolo)

Pavouk

Legenda

Finálová fáze

  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
   USA Michael Zheng 6 6  
 Hongkong Coleman Wong 4 3  
   USA Michael Zheng 6 3 710  
  10  Španělsko Martín Landaluce 3 6 67  
 USA Learner Tien 5 3
  10  Španělsko Martín Landaluce 7 6  
     USA Michael Zheng 62 63
  3  Chorvatsko Mili Poljičak 77 77
  6  Švýcarsko Kilian Feldbausch 6 3 2  
3  Chorvatsko Mili Poljičak 1 6 6  
3  Chorvatsko Mili Poljičak 7 6
   Španělsko Pedro Ródenas 5 2  
 Severní Makedonie Kalin Ivanovski 6 65 4
   Španělsko Pedro Ródenas 3 77 6  


Horní polovina

1. sekce

První kolo   Druhé kolo   Třetí kolo   Čtvrtfinále
                               
1  Francie Gabriel Debru 6 6  
WC  Spojené království Louis Bowden 0 1     1  Francie G Debru 6 3 3  
Q  Japonsko Hajato Macuoka 4 3   Q  USA A Kim 4 6 6  
Q  USA Aidan Kim 6 6       Q  USA A Kim 4 6 4  
 USA Michael Zheng 6 6        USA M Zheng 6 3 6  
Q  Austrálie Hayden Jones 3 4      USA M Zheng 7 6
 Paraguay Martín Antonio Vergara del Puerto 6 6    Paraguay MA Vergara del Puerto 5 0  
16  Česko Jakub Nicod 3 4        USA M Zheng 6 6
9  Chorvatsko Dino Prižmić 6 6        Hongkong C Wong 4 3
 Thajsko Tanapatt Nirundorn 1 2     9  Chorvatsko D Prižmić 5 2  
Q  USA Jonah Braswell 64 2    Hongkong C Wong 7 6  
 Hongkong Coleman Wong 77 6        Hongkong C Wong 7 7
WC  Spojené království Benjamin Gusic Wan 5 1        Slovensko PB Privara 5 5  
 Slovensko Peter Benjamín Privara 7 6      Slovensko PB Privara 4 6 6
 Švýcarsko Dylan Dietrich 2 6 4   5  USA N Basavareddy 6 3 4  
5  USA Nishesh Basavareddy 6 4 6  

2. sekce

První kolo   Druhé kolo   Třetí kolo   Čtvrtfinále
                               
4  Peru Gonzalo Bueno 6 6  
 Argentina Juan Manuel La Serna 4 2     4  Peru G Bueno 6 3 3  
Q  Nový Zéland Jack Loutit 4 0    USA L Tien 4 6 6  
 USA Learner Tien 6 6        USA L Tien 6 65 6  
 Francie Paul Barbier Gazeu 77 60 6       15  Polsko M Pawelski 3 77 2  
 Namibie Connor Henry van Schalkwyk 64 77 3      Francie P Barbier Gazeu 77 2 4
WC  Spojené království Patrick Brady 3 0   15  Polsko M Pawelski 65 6 6  
15  Polsko Martyn Pawelski 6 6        USA L Tien 5 3
10  Španělsko Martín Landaluce 6 6       10  Španělsko M Landaluce 7 6
 Jižní Korea Gerard Campana Lee 2 3     10  Španělsko M Landaluce 6 710  
Q  Austrálie Edward Winter 77 4 6   Q  Austrálie E Winter 2 68  
 USA Alex Michelsen 64 6 1       10  Španělsko M Landaluce 79 6
 Bolívie Juan Carlos Prado Ángelo 5 62       7  Belgie G-A Bailly 67 4  
WC  Spojené království William Jansen 7 77     WC  Spojené království W Jansen 4 3
 USA Nicholas Godsick 2 0   7  Belgie G-A Bailly 6 6  
7  Belgie Gilles-Arnaud Bailly 6 6  

Dolní polovina

3. sekce

První kolo   Druhé kolo   Třetí kolo   Čtvrtfinále
                               
6  Švýcarsko Kilian Feldbausch 6 6  
Q  USA Leanid Boika 1 4     6  Švýcarsko K Feldbausch 611 7 6  
 Česko Hynek Bartoň 6 77    Česko H Bartoň 713 5 2  
 Francie Arthur Gea 2 65       6  Švýcarsko K Feldbausch 65 6 6  
WC  Spojené království Phoenix Weir 3 3        Belgie A Blockx 77 2 0  
 Belgie Alexander Blockx 6 6      Belgie A Blockx 6 6
 USA Cooper Williams 2 4   12  Peru I Buse 3 4  
12  Peru Ignacio Buse 6 6       6  Švýcarsko K Feldbausch 6 3 2
13  Argentina Lautaro Midón 66 4       3  Chorvatsko M Poljičak 1 6 6
 Brazílie João Fonseca 78 6      Brazílie J Fonseca 6 3 4  
 USA Sebastian Gorzny 6 6    USA S Gorzny 2 6 6  
WC  Spojené království Viktor Frydrych 3 4        USA S Gorzny 2 5
 Slovensko Peter Naď 4 3       3  Chorvatsko M Poljičak 6 7  
 Kanada Jaden Weekes 6 6      Kanada J Weekes 5 64
 Austrálie Jeremy Jin 4 3   3  Chorvatsko M Poljičak 7 77  
3  Chorvatsko Mili Poljičak 6 6  

4. sekce

První kolo   Druhé kolo   Třetí kolo   Čtvrtfinále
                               
8  Litva Edas Butvilas 6 6  
 Švýcarsko Mika Brunold 2 2     8  Litva E Butvilas 6 6  
 Polsko Olaf Pieczkowski 5 1    USA O Colak 3 3  
 USA Ozan Colak 7 6       8  Litva E Butvilas 4 7 0  
 Severní Makedonie Kalin Ivanovski 3 6 6        Severní Makedonie K Ivanovski 6 5 6  
WC  Spojené království Luca Pow 6 4 2      Severní Makedonie K Ivanovski 6 6
 Belgie Alessio Basile 4 1   11  Mexiko R Pacheco Méndez 1 2  
11  Mexiko Rodrigo Pacheco Méndez 6 6        Severní Makedonie K Ivanovski 6 65 4
14  Slovinsko Bor Artnak 77 6        Španělsko P Ródenas 3 77 6
 Francie Paul Inchauspé 64 1     14  Slovinsko B Artnak 6 3 7  
 USA Alexander Frusina 6 4 6    USA A Frusina 2 6 5  
Q  Japonsko Lennon Roark Jones 3 6 4       14  Slovinsko B Artnak 1 2
 Španělsko Pedro Ródenas 6 6        Španělsko P Ródenas 6 6  
 Chorvatsko Matej Dodig 4 4      Španělsko P Ródenas 6 6
WC  Spojené království Henry Searle 4 64   2  Česko J Menšík 3 4  
2  Česko Jakub Menšík 6 77  

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2022 Wimbledon Championships – Boys' singles na anglické Wikipedii.

  1. Indian-origin Samir Banerjee lifts Wimbledon boys singles title. The Times of India [online]. 2021-07-11 [cit. 2022-07-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Mili Poljičak becomes first Croatian to win Wimbledon juniors title. Croatia Week [online]. 2022-07-10 [cit. 2022-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-07-13. (anglicky) 
  3. ZABLOUDIL, Luboš. Wimbledonskou juniorku vyhrál 17letý Chorvat Poljičak. TenisPortal.cz [online]. 2022-07-10 [cit. 2022-07-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Dvouhra juniorů ve Wimbledonu 2022 [PDF]. Wimbledon. Dostupné online.